Wydarzenia

Bażanowice w oku kamery

25.01.2016, autor: rg

Zamek w Bażanowicach doczekał się planów modernizacji i rozbudowy. Jak wyglądają obecnie: bażanowicki zamek i obora, a jak będzie wyglądał teren po zakończeniu prac?


Aplikujemy o środki zewnętrzne

22.01.2016, autor: rg

Dokumentacja techniczna już jest. Pozwolenie na budowę nowego ośrodka zostało wydane przez Starostwo Powiatowe. Budowa Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń może być rozpoczęta, pod warunkiem znalezienia odpowiednich źródeł współfinansowania inwestycji. Stowarzyszenie od lat gromadzi środki finansowe budowę, co jednak jest niewystarczające by własnym sumptem sfinalizować cały projekt. Renowacja oraz rozbudowa obecnego zabytkowego budynku tzw. „Zameczku” jest kosztowna i zdecydowanie przewyższa możliwości stowarzyszenia.

PSOUU Koło w Cieszynie w zeszłym tygodniu (22.01.16) złożyło przedwstępne dokumenty, by powalczyć o dotację w wysokości ponad 1,2 mln € na budowę Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Bliźniaczy projekt – remontu i adaptacji zabytkowego obiektu został złożony przez partnera – czeskie stowarzyszenie Spolek Renesance z.s. Dzięki zawiązanemu partnerstwu, złożony został wspólny projekt na łączną kwotę prawie 2 mln €.

PSOUU Koło w Cieszynie ubiega się o środki z mechanizmu Interreg V-A dla projektów transgranicznych.


 

Przystąpienie do klastra

18.12.2015, autor: rg

logo członków klastra ZI

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie przystąpiło do Klastra Zrównoważona Infrastruktura. Klaster to projekt wspólnie realizowany przez podmioty (przedsiębiorstwa, instytucje naukowo-badawcze oraz instytucje otoczenia biznesu) zainteresowane opracowaniem, wdrożeniem i komercjalizacją innowacyjnych technologii z zakresu budownictwa i automatyki wewnątrzbudynkowej oraz propagowaniem ekologicznego budownictwa w Polsce. Dowiedz się więcej.


Nie zawiedliście! Dziękujemy!

26.10.2015, autor: rg

Tradycyjnie bez dodatków, ze śmietaną lub z wyrzoskami – tak od kilku lat podawane są placki ziemniaczane smażone na blasze przez naszych podopiecznych. Nie inaczej było w miniony czwartek (22.10), punktualnie w samo południe na cieszyńskim Rynku zaczął dominować aromat świeżych placków. „My som stela zimnioków momy wiela” – to wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez. Jak zawsze, organizatorzy byli pod wielkim wrażeniem tak dużej grupy miłośników placków, gdyż mało kto, przechodząc przez rynek nie skusił się na tak dobry, tradycyjny posiłek. Ponadto nasi podopieczni, pod okiem terapeutów i opiekunów, mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności kulinarnych, pokazania społeczeństwu jak wiele potrafią, i z jakim oddaniem i zaangażowaniem wykonują swoją pracę.

W tym dniu PSOUU Koło w Cieszynie prowadziło zbiórkę publiczną (pozwolenie nr 2015/3932/OR), a każdy grosz wrzucony do puszek kwestujących został przekazany na budowę Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. W tym dniu zebrano łącznie 2910,18 zł. Wszystkim, którzy okazali wsparcie, z tego miejsca Stowarzyszenie składa serdeczne wyrazy podziękowania!


Naukowo o projekcie

19.10.2015, autor: rg

Na czym polegały trudności podczas projektowania CKiWD „Ekozofii Niepełnosprawnych” i na czym polega innowacyjność projektu? O tym podczas prelekcji pt. „Centrum dydaktyczno-rehabilitacyjne dla osób z upośledzeniem umysłowym w Bażanowicach – prezentacja obiektu użyteczności publicznej” mówił Tomasz Pyszczek z biura architektonicznego Architektura Pasywna.

Całość wygłoszonego referatu dostępna jest poniżej


Lawenda do suszenia!

14.10.2015, autor: rg

Okres wrześniowo – październikowy to dobry moment na zbiory lawendy  z naszego  ogrodu sensorycznego w Bażanowicach. Kwiaty lawendy w tym roku bujnie zakwitły, co jest efektem troskliwej pielęgnacji sadzonek przez naszych podopiecznych wspieranych przez terapeutów. Same zbiory potrwają przez kilka najbliższych dni – o ile aura będzie sprzyjająca. Następnym krokiem będzie przebranie i suszenie lawendy. Warto dodać, że jednym z najlepszych sposobów suszenia lawendy jest powieszenie bukietów lawendy kwiatami w dół. Kiedy susz będzie gotowy, zostanie wykorzystany przez naszych podopiecznych do tworzenia bukietów lawendowych oraz przygotowania saszetek zapachowych.

W ramach przypomnienia,  ogród sensoryczny  w Bażanowicach postał dzięki wsparciu PPG Polifarb Cieszyn, koncernu Nutricia Polska oraz Fundacji Kronenberga przy City Handlowy (czytaj więcej o CSR).


Placki z blachy!

7.10.2015, autor: rg

mysomstela

W środę, 21 października od godz. 12.00 do 17.00 podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie, przy wsparciu wychowawców i opiekunów będą smażyć placki ziemniaczane na cieszyńskim rynku. Pieniądze zebrane podczas akcji „My som stela zimnioków mamy wiela”, na której podawane będą tradycyjne placki ziemniaczane z wyrzoskami lub ze śmietaną, w całości przekazane zostaną na budowę ośrodka w Bażanowicach – „Ekozofii Niepełnosprawnych”.


Kamera! Akcja!

19.08.2015, autor: rg

Przygotowaliśmy film, który dokumentuje powstawanie ogrodu sensorycznego w Bażanowicach. „Ekologiczny ogród sensoryczny” to projekt realizowany przez nasze Stowarzyszenie od 2014 roku w ramach tworzenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. To właśnie finansowe wsparcie firmy Nutricia Polska Sp. z o.o. oraz Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przyczyniło się do rozpoczęcia prac związanych z powstaniem ogrodu. Dzięki pracy podopiecznych i wolontariuszy ogród z roku na rok sukcesywnie się rozwija.

 


INSTAGRAM!

17.08.2015, autor: rg

Jesteśmy z Ekozofią na instagramie! Tu nas można znaleźć!

 

 


Inwestycje w ogrodową infrastrukturę!

11.08.2015, autor: rg

DSC_0002W roku 2015 dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu PPG Polifarb Cieszyn S.A. oraz kolejnemu wsparciu finansowemu i wolontariatowi pracowniczemu firmy Nutricia ogród systematycznie się rozwija. Dostosowujemy ogród do potrzeb i możliwości osób z wieloraką niepełnosprawnością. Powstał już mostek, umożliwiający łatwe dojście  do ogrodu oraz utwardzamy teren rekreacyjny, na którym umieścimy drewniany domek narzędziowy i drewniane meble ogrodowe.

 


Wolontariusze w ogrodzie sensorycznym!

24.07.2015, autor: rg

20150618_174457Wychowankowie stowarzyszenia i ich rodzice, pracownicy PSOUU Koło w Cieszynie oraz firmy Nutricia przez okres wakacji pracują w ogrodzie sensorycznym dbając o krzewy lawendy, dokonują nowych nasadzeń oraz plewią. Niebawem planowane są prace inwestycyjne związane z tzw. małą architekturą. Zobacz tutaj galerię.


 Nasza definicja odpowiedzialnego biznesu

12.07.2015, autor: rg
Jak postrzegamy CSR – czyli odpowiedzialny biznes? W tym celu uruchomiliśmy specjalny dział na stronie poświęcony tej tematyce. Daje to również możliwość pochwalenia się „dobrymi praktykami” z zakresu współpracy PSOUU Koło w Cieszynie z firmami w ramach CSR.  Czytaj więcej.Nadal oczekujemy na pozwolenie

9.06.2015, autor: rg

baz7x

Stowarzyszenie nadal oczekuje na decyzję wydziału architektury Starostwa Powiatowego w Cieszynie na pozwolenie na budowę. Przypomnijmy, że 1 kwietnia złożyliśmy komplet dokumentów wraz ze stosownym wnioskiem. Procedura urzędowa trwa.


65 dni prawdy

1.04.2015, autor: rg

20150401_101624

Dziś Stowarzyszenie postawiło potężny krok ku realizacji projektu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Po okresie planowania i konsultacji – dziś (1.04) – reprezentanci Stowarzyszenia oraz biura architektonicznego złożyli w wydziale architektury Starostwa Powiatowego w Cieszynie wniosek o pozwolenie na budowę. Jest to niezwykle ważny moment – bowiem rozpoczął się etap przenoszenia idei i koncepcji na   realizację ekologicznej inwestycji.

Ze względu na złożoność projektu – adaptację  obiektu zabytkowego wpisanego do rejestru zabytków oraz  zastosowanie naturalnych surowców budowlanych jakimi są słoma i glina – opracowanie dokumentacji technicznej było czasochłonne. Całość została zebrana w kilku tomach akt, począwszy od projektów tzw. branżowych (instalacje sanitarne, elektryczne itp.) poprzez szczegółowe opinie i uzgodnienia do zagospodarowania terenu. Informowaliśmy już wcześniej o planach naszej inwestycji i przeznaczeniu ekologicznych obiektów na działalność rehabilitacyjno – edukacyjno – wychowawczą dzieci, młodzieży i dorosłych z wieloraką niepełnosprawnością, którą w bardzo skromnych warunkach, aktualnie prowadzimy przy ulicy Mickiewicza 13 w Cieszynie

Uzyskanie pozwolenia na budowę jest kolejnym etapem przedsięwzięcia. Dopiero w momencie jego uzyskania będzie możliwość ubiegania się o zewnętrzne środki finansowe na jego realizację.

Wydarzenie dzisiejsze jest dobrym  aby podziękować tym, którzy od początku  wierzą w prawdziwość i realność  naszych planów i wspierają nas  finansowo. Jest też dobrym momentem do tego, aby zachęcić innych do włączenia się w realizację naszego projektu.


Składamy wniosek!

31.03.2015, autor: rg

Reprezentanci PSOUU Koło w Cieszynie jutro (1.04 br) w starostwie powiatowym w Cieszynie, w godzinach dopołudniowych będą składać wniosek o pozwolenie na budowę ośrodka w Bażanowicach – to nie jest informacja primaaprilisowa.


 

Lider 2014 roku w Cieszynie?

19.01.2015, autor: rg

Redakcja Dziennika Zachodniego ogłosiła plebiscyt „Lider 2014 roku w Cieszynie”. Wśród nominowanych znalazła się Elżbieta Waliczek – wiceprzewodnicząca cieszyńskiego Koła PSOUU, jednocześnie dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Cieszynie. W uzasadnieniu napisano: „to pod jej przewodnictwem powstaje projekt Ekozofii w Bażanowicach. Jest to specjalistyczny i jedyny w swoim rodzaju ośrodek dla dzieci z upośledzeniem umysłowym”. Serdecznie prosimy o oddawanie głosu na Elżbietę Waliczek, szczegóły znajdziecie tutaj

Przypomnieć należy, że koncepcja budowy Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych” była również zauważona przez organizatorów ogólnopolskiego konkursu „Eko – Inspiracja” w 2013 i 2014 roku.

 


Bal wielkich serc!

19.01.2015, autor: rg

W goleszowskiej strażnicy OSP, 17 stycznia 2015 roku, odbył się bal, który przyciągnął ludzi o wielkim sercu, gotowych wesprzeć działania naszego Stowarzyszenia. Goście wykazali się ogromną hojnością, bowiem podczas balu prowadzona była zbiórka publiczna, dzięki której udało się zebrać łącznie 17 168,50 zł. Wystrój sali balowej utrzymany był w klimacie lawendowym, a każdy gość, na powitanie, otrzymał aromatyczny woreczek wypełniony suszem lawendowym, który przygotowali podopieczni Świetlicy Terapeutycznej.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom balu za wspaniałą zabawę, pracownikom i rodzicom za sprawną organizację, kucharkom za smaczne potrawy oraz wszystkim darczyńcom za wsparcie.


Spokojnych i zdrowych!

22.12.2014, autor: rg

Jak bombka na choince
I gwiazda na niebie,
Tak Bóg miłosierny zjawia się u Ciebie
I daje Ci spokój, radość i wiarę
W te Święta radosne, hojne i wspaniałe.

Życzą wychowankowie i pracownicy Ośrodka oraz Zarząd Koła
i członkowie PSOUU w Cieszynie


Ostatnia prosta z „Zamkiem”

19.12.2014, autor: rg

Pbaz8xo konsultacjach projektu ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach Delegatura w Bielsku-Białej wizualizacja Zameczku w uzyskała akceptację konserwatora – zobacz tutaj wizualizacje. Następnym krokiem jest dokończenie prac projektowych i złożenie wniosku pozwolenie na budowę.  Po dokończeniu prac projektowych na przełomie stycznia i lutego zostanie złożone w starostwie powiatowym pozwolenie na budowę. Zgodnie z procedurami dopiero w momencie uzyskania pozwolenia na budowę PSOUU Koło w Cieszynie rozpocznie poszukiwania konkretnych źródeł finansowania, jednak już wiadomo, że inwestycja, ze względu na swoja złożoność, musi być finansowana z kilku źródeł. Jak wynika z projektu architektoniczno-budowlanego inwestycji szacunkowy koszt oscyluje w kwocie 30 mln zł.


Wsparcie w kwocie 10 tys. $!

17.12.2014, autor: rg

pole lawendowe wsparciePSOUU Koło w Cieszynie otrzymało od PPG Polifarbu Cieszyn grant w wysokości 10 tys. dolarów na dalszą realizację projektu ogrodu sensorycznego.

Dzięki wsparciu finansowemu możliwa będzie rozbudowa obecnego pola lawendowego i utworzenie ogrodu sensorycznego (terapeutycznego) oferującego bogatą gamę wrażeń zmysłowych, będącego miejscem nauki, terapii i rehabilitacji osób ze sprzężoną niepełnosprawnością. Ogród sensoryczny będzie dla osób niepełnosprawnych z jednej strony miejscem relaksacji, odpoczynku, a z drugiej strony miejscem doświadczania świata przyrody, motywującym do aktywności ruchowej, pracy, podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przebywanie w otoczeniu roślin i praca w ogrodzie korzystnie wpłyną nie tylko na zdrowie fizyczne osoby niepełnosprawnej, lecz również na jej rozwój psychiczny i emocjonalny, a tym samym poprawią jakość jej życia.

Wstępnie zaplanowano, iż centralnym elementem ogrodu, utworzonego na planie koła i podzielonego na 6 części, będzie pachnący trawnik (kompozycja z różnych ziół). Ponadto planuje się:
– stworzenie infrastruktury dostosowanej do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych (przygotowanie tabliczek informacyjnych z nazwami roślin i drzew, które znajdują się w ogrodzie, siedzisk, dojść do ogrodu, ścieżek),
– żywą architekturę – budowle z rosnącej wierzby (altana, pergola, trejaż, żywopłot),
– nasadzanie roślin (ozdobne, silnie pachnące kwiaty, krzewy, zioła wykorzystywane w kuchni), przycinanie i formowanie istniejących drzew,
– utworzenie trawnika zwykłego i zapachowego, ścieżki fakturowej (ścieżka bosych stóp).

Przypomnijmy, że obecne pole lawendowe powstało dzięki wsparciu Nutricia Polska na powierzchni 36 arów w Bażanowicach, nieopodal „Zameczku”. Projekt ten został wyróżniony tytułem „Eko-Inspiracji 2014”. Pragniemy serdecznie podziękować PPG Polifarb Cieszyn za bezinteresowne wsparcie.


Koniec prac interwencyjnych!

10.12.2014, autor: rg

800px-pol_bazanowice_zamekDobiegły końca tzw. prace interwencyjne polegające głównie na zabezpieczeniu dachu obory przed opadami deszczu i śniegu oraz późniejszymi roztopami. Ponadto prace obejmowały wymianę skorodowanych rynien. Na planowany zakres robót zgodę musiał wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, Delegatura w Bielsku – Białej. Jako właściciel obiektu stowarzyszenie musiało wykonać te zadania ale będziemy starać się o refundacje kosztów, jest na to szansa! Póki co, gmina Goleszów nadal nie skończyła prac nad planem zagospodarowania przestrzennego, przez co „obora” nadal ma przeznaczenie jako „magazyn, skład, produkcja”.


 

„Serdeczne

9.12.2014, autor: rg

Serdecznie dziękujemy wszystkim internautom za oddanie głosu na nasz projekt w ramach „Eko-Inspiracji 2014”

 


Laur „Eko-Inspiracji 2014”

8.12.2014, autor: rg

EKO-INSPIRACJA 2014!
EKO-INSPIRACJA 2014!

Kapituła konkursu „Eko-Inspiracji 2014” przyznała 3. miejsce naszemu Stowarzyszeniu za zrealizowany projekt ogrodu sensorycznego w kategorii partnerstwo. Przypomnijmy, że sam projekt realizowany był w partnerstwie  z Nutricia Polska. Na polu rolnym w Bażanowicach (nieopodal „Zameczku” i „Obory”) . Na powierzchni 36 arów utworzony został ekologiczny ogród sensoryczny (terapeutyczny), który jest miejscem terapii i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Prace rolne  wykonywali podopieczni PSOUU Koło w Cieszynie, ich rodzice, pracownicy OREW (w ramach wolontariatu pracowniczego) oraz pracownicy jednej koncernu  Nutricia Polska – jednej z dwóch firm wspierających finansowo projekt. Ideą programu „Odpowiedzialnie z Naturą” są działania na rzecz społecznej edukacji ekologicznej oraz promocja idei zrównoważonego rozwoju. Celem programu jest promocja zagadnień związanych z ochroną środowiska, propagowanie ekologicznego stylu życia, kształtowanie postaw przyjaznych dla środowiska naturalnego oraz nagłaśnianie pozytywnych działań na przykładzie firm, organizacji i stowarzyszeń zaangażowanych na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Tytuł „Eko-Inspiracji” naszemu Stowarzyszeniu organizatorzy tego plebiscytu drugi rok z rzędu, ma on charakter uznaniowy i nie wiązał się z poniesieniem kosztów ze strony Stowarzyszenia.


Koniec głosowania

28.11.2014, autor: rg

Projekt zakładający powstanie „Ekologicznego ogrodu sensorycznego” został nominowany do nagrody „Eko-Inspiracja 2014 roku”! Redakcja miesięcznika „Ekologia i Rynek” oraz organizatorzy plebiscytu dostrzegli działania Stowarzyszenia na rzecz projektu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Z dniem 28 listopada br zakończyło się internetowe głosowanie w plebiscycie. Wyniki zostaną ogłoszone w przyszłym tygodniu przez oganizatora plebiscytu. Trzymajcie kciuki!


 

APEL!

24.11.2014, autor: rg

Projekt zakładający powstanie „Ekologicznego ogrodu sensorycznego” został nominowany do nagrody „Eko-Inspiracja 2014 roku”! Redakcja miesięcznika „Ekologia i Rynek” oraz organizatorzy plebiscytu dostrzegli działania Stowarzyszenia na rzecz projektu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o oddanie głosu na nasz projekt! Organizatorzy zapowiedzili również konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla uczestników głosowania!

Prosimy zatem o poparcie –  tutaj

 


 

Zapach lawendy

19.11.2014, autor: rg

Ciężka praca czekała wychowanków świetlicy terapeutycznej oraz opiekunów, którzy podjęli się zadania zbioru lawendy – przynajmniej tak na początku się wydawało. Nic bardziej mylnego, świeże bażanowickie powietrze, jesienne promienie słońca oraz ten wyjątkowy zapach lawendy sprawił, że nie była to ciężka praca, lecz przyjemne zadanie. Pięcioro wychowanków przy wsparciu trzech pracowników podjęło się zebrania kwiatostanu lawendy. Kolejnym etapem jaki czeka podopiecznych jest przebranie i suszenie kwiatów lawendy, a następnie pakowanie ich do małych woreczków. Warto podkreślić, iż lawenda ma właściwości lecznicze.


Prace na dachu obory

14.11.2014, autor: rg

DSC01965Dobiegają końca tzw. prace interwencyjne polegające głównie na zabezpieczeniu dachu obory przed opadami deszczu i śniegu oraz późniejszymi roztopami. Ponadto prace obejmują wymianę skorodowanych rynien. Przewidywany termin zakończenia robót to koniec listopada br. Na planowany zakres prac zgodę musiał wydać Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, Delegatura w Bielsku – Białej. Teren wokół obory został uporządkowany, podobnież jak teren wokół Zameczku. Te prace polegały na wykarczowaniu oraz usunięciu połamanych gałęzi.


Głos ekologii

23.09.2014, autor: rg

glosRozpoczęliśmy współpracę z redakcją czasopisma „Głos ekologii” – dwutygodnikiem edukacyjnym mający na celu podniesienie poziomu wiedzy o Odnawialnych Źródłach Energii i ich znaczeniu dla ludności i środowiska. Propaguje zdrowy i aktywny styl życia z naciskiem na zdrową żywność. Zwracamy uwagę na pokazywanie pozytywnych aspektów inwestowania w Odnawialne Źródła Energii.
Gazeta służy także jako forum do wymiany poglądów o kształcie polskiej polityki ekologiczno – energetycznej. Więcej o tym magazynie tutaj.


Ogród sensoryczny Eko-Inspiracją 2014 roku?

12.07.2014, autor: rg

ekoinsporacjaProjekt zakładający powstanie „Ekologicznego ogrodu sensorycznego” został nominowany do nagrody „Eko-Inspiracja 2014 roku”!  Redakcja miesięcznika „Ekologia i Rynek” oraz organizatorzy plebiscytu dostrzegli działania Stowarzyszenia na rzecz projektu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. „Ekologiczny ogród sensoryczny” powstaje na obszarze 36 arów na terenie przyszłego centrum – przeczytaj więcej tutaj. Ideą programu „Odpowiedzialnie z Naturą” w ramach, którego przyznawane są nagrody „Eko-Inspiracje” są działania na rzecz społecznej edukacji ekologicznej oraz promocja idei zrównoważonego rozwoju.


Filmowo – ogrodowo!

4.07.2014, autor: rg

Zobacz realizację wideo z pierwszego etapu budowy ogrodu ekologicznego! Powierzchnia 36 arów została przygotowana pod wykopanie grzęd, gdzie posadzona została lawenda. Prace rolne  wykonywali podopieczni PSOUU Koło w Cieszynie, ich rodzice, pracownicy OREW (w ramach wolontariatu pracowniczego) oraz pracownicy jednej koncernu  Nutricia Polska – jednej z dwóch firm wspierających finansowo projekt.


Projekt: Ogród pełen zapachów!

25.05.2014, autor: rg

Powstaje „Ogród ekologiczny” (dzięki wsparciu Nutricia Polska), na polu rolnym w Bażanowicach (nieopodal „Zameczku” i „Obory”) . Na powierzchni 36 arów tworzymy ekologiczny ogród sensoryczny (terapeutyczny), który będzie miejscem terapii i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Warto dodać, że projekt ma charakter rozwojowy. Na wydzielonej przestrzeni, która ma kształt koła, planowana jest uprawa lawendy, a w późniejszym etapie również uprawa ziół, takich jak: mięta, bazylia, lubczyk, tymianek, pietruszka oraz rozmaryn.


Spółdzielnia Socjalna „Ekozofia Niepełnosprawnych” już funkcjonuje

07.04.2014, autor: rg

Spółdzielnia Socjalna „Ekozofia Niepełnosprawnych” jest pierwszą spółdzielnią w Polsce, której założycielami i członkami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Inicjatorem jej powstania jest Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, którego nadrzędnym celem jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym, działanie na rzecz ochrony ich zdrowia, oraz wspieranie ich rodzin. więcej o spółdzielni tutaj


Aktywizacja podczas konferencji

10.03.2014, autor: rg
Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy prowadzony przez Stowarzyszenie był współorganizatorem konferencji, która odbyła się 25 lutego 2014 r. na Wydziale Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Temat przewodni obrad brzmiał: „Człowiek w przestrzeni lokalnej – dobre praktyki wspierania rozwoju, aktywizacji i integracji społecznej Innego w warunkach wielokulturowości”. Elżbieta Baum – oligofrenopedagog z Ośrodka, przedstawiła słuchaczom zakres działalności placówki, ze szczególnym naciskiem na aktywizację społeczną i zawodową podopiecznych Ośrodka.

Ekoinspiracje 2013 – zwycięzcy!
07.02.2014, autor: rg

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie zdobyło tytuł „Ekoinspiracji 2013” za organizację w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie konferencji naukowej na temat: „Ekozofia Niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji”,  i  wydanie książki o tym samym tytule.

Redakcja miesięcznika „Ekologia i Rynek” oraz organizatorzy plebiscytu dostrzegli działania Stowarzyszenia na rzecz projektu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Związana z projektem „Ekozofii” międzynarodowa konferencja „Ekozofia Niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji” zorganizowana wespół z cieszyńskim Wydziałem Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach została nominowana do „Ekoinspiracji 2013” w dziedzinie „Partnerstwo”. Dzięki głosom internautów oraz decyzji Rady Programowej plebiscytu „Ekozofia” zdobyła uznanie i najwyższe miejsce w dziedzinie Partnerstwo „Ekoinspiracji 2013 roku”.
6 lutego 2014 roku w Sali notowań GPW w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Finałowa, podczas której Laureaci plebiscytu otrzymają statuetki „Eko-inspiracji”. W imieniu Stowarzyszenia statuetkę odebrał Mateusz Josiek – podopieczny oraz Elżbieta Waliczek – wiceprezes cieszyńskiego koła PSOUU, dyrektor OREW.


Głosowanie zakończone!
27.01.2014, autor: rg

Zakończyło się głosowanie w plebiscycie „Ekoinspiracja 2013”. Celem plebiscytu jest promocja zagadnień związanych z ochroną środowiska, propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie postaw przyjaznych środowisku naturalnemu i nagłaśnianie pozytywnych działań na rzecz ochrony środowiska. PSOUU Koło w Cieszynie nominowane było w kategorii: Partnerstwo. Wyniki plebiscytu poznamy 6 lutego.


Bal serc i zbiórki publicznej
23.01.2014, autor: rg

Na tegorocznym balu , jak co roku zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, który odbył się 18 stycznia 2014 r. w OSP Goleszów, bawiło się 128 osób. Zabawa była wyśmienita. Organizatorzy zadbali o przyjacielską atmosferę, dobrą muzykę oraz suto zastawione stoły.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom i firmom, które wsparły nas w organizacji tego niesamowitego balu oraz wszystkim tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.
W wyniku zbiórki publicznej pozyskaliśmy środki finansowe w wysokości 26 481 złotych. Dochód z balu w całości zostanie przeznaczony na budowę Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”.
Na prośbę uczestników zarezerwowany został termin następnego, jubileuszowego Balu Charytatywnego (17 stycznia 2015 r.).


„Ekozofia” ekoinspiracją?
3.01.2014, autor: rg

Miesięcznik „Ekologia i Rynek” ogłosił plebiscyt „Ekoinspiracja”, którego celem jest promocja zagadnień związanych z ochroną środowiska, propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie postaw przyjaznych środowisku naturalnemu i nagłaśnianie pozytywnych działań na rzecz ochrony środowiska. Stąd też międzynarodowa konferencja „Ekozofia Niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji” zorganizowana wespół z cieszyńskim Wydziałem Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach została nominowana do „Ekoinspiracji 2013” w dziedzinie „Partnerstwo”.

Przypomnijmy, że dwudniowe, międzynarodowe sympozjum naukowe zakończone wydaniem książki (również w formie bezpłatnego e-booka) poruszało koncepcję projektu budowy Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. PSOUU Koło w Cieszynie ubiega się o godło „Ekoinspiracji 2013” – tytuł mający charakter uznaniowy. 

 

Redakcja magazynu „Ekologia i Rynek” – jednego z najbardziej cenionych i opiniotwórczych pism biznesowych o tematyce ekologicznej, organizuje ogólnopolski program poświęcony tematyce zrównoważonego rozwoju pt. „Odpowiedzialnie z Naturą”. Projekt zarekomenduje firmy i instytucje zaangażowane na rzecz ochrony środowiska.

PSOUU Koło w Cieszynie nie poniosło żadnych kosztów związanych z udziałem w tymże plebiscycie.


Co mają wspólnego narciarze z „Ekozofią”?
30.12.2013, autor: rg, ac, jk

Dla każdego miłośnika sportów zimowych kilkudniowy wyjazd w góry na narty jest wspaniałą okazją, by zadbać o swoją kondycję, zrelaksować się i odpocząć od trudów dnia codziennego. Są jednak ludzie, którzy łączą przyjemne z pożytecznym. Jednym z nich jest Pan Jerzy Kluz – członek naszego Stowarzyszenia i zapalony narciarz. Rokrocznie organizuje wyjazdy na narty, i jak sam przyznaje stanowi to dla niego ogromną przyjemność, tym bardziej, że wśród narciarzy opowiada sporo o planach Stowarzyszenia związanych z utworzeniem Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Podczas tegorocznego pobytu w Dolomiti di Sesto / Sextner (6-12.12.2013 r.) narciarze wsparli finansowo nasze Stowarzyszenie przekazując 4 210 zł. Łącznie – od marca 2006 roku udało się uzbierać kwotę 26 312,00 zł

Serdeczne słowa podziękowania wszystkim narciarzom, którzy wsparli finansowo naszą inicjatywę Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Serdeczne słowa podziękowania należą się organizatorom, którzy zawsze pamiętają i promują wśród narciarzy inicjatywę „Ekozofii Niepełnosprawnych” oraz wszystkim narciarzom, którzy finansowo ją wsparli.

 


Wypieki serca
20.12.2013, autor: rg

Świąteczny kiermasz  pod hasłem  „Świąteczne – malutkie – słodziutkie” – tradycyjnie, jak co roku – odbył się na cieszyńskim Rynku (18.12.2013). Ciasteczka przygotowane przez podopiecznych Ośrodka, ich rodziców i przyjaciół Stowarzyszenia cieszyły się dużym zainteresowaniem .  Po raz kolejny  spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem i życzliwością  społeczności lokalnej. W tym dniu udało się zebrać łącznie kwotę w wysokości 1546,74. Całość środków zgromadzonych podczas zbiórki publicznej zostanie przekazana na rzecz budowy Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”.


 Są niepełnosprawni i pytają, „co z tego?” – właśnie, co z tego?
18.11.2013, autor: rg

Co z tego, że mają trudniej? Sami na antenie Polskiego Radia mówią o tym, że potrafią! Szymon Słowiok, Magdalena Dąbrowska, Jerzy Bojarski, Sebastian Szulc – podopieczni PSOUU Koło w Cieszynie przy wsparciu Aleksandry Ponikiewskiej i Rafała Guzowskiego zachęcają do odwiedzenia www.ekozofia.ox.pl . A wszystko w ramach spotu zachęcającego słuchaczy do odwiedzenia strony związanej z planowanym Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń.

Jest to już druga kampania społeczna w Polskim Radiu przygotowana i prowadzona przez PSOUU Koło w Cieszynie. Poprzedni spot promujący osiągnięcia naszych podopiecznych był emitowany na antenie ogólnopolskiego radia 80 razy, łączny czas emisji wyniósł ówcześnie 41 minut (posłuchaj).


 Zbiórka publiczna zakończona sukcesem!
21.10.2013, autor: rg

Piątkowe popołudnie pełne aromatycznych zapachów na cieszyńskim rynku. Od południa (18.10.13) podopieczni ośrodka przy wsparciu pracowników prezentowali swoje zdolności kulinarne na cieszyńskim rynku. Ze 180 kilogramów ziemniaków przygotowali mnóstwo placków ziemniaczanych, które serwowali z wyrzoskami, ze śmietaną lub na sucho. A wszystko to w ramach akcji „My som stela zimnioków momy wiela!”. Choć pogoda płatała figla, momentami było deszczowo i wietrznie, to jednak mieszkańcy Cieszyna i okolic nie zawiedli. Praktycznie cały czas po placki ziemniaczane ustawiała się kolejka, której końca nie było. W tym dniu Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie prowadziło zbiórkę publiczną. Na cel związany z budową Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych” zebrano łącznie 2 747 złotych. Serdecznie dziękujemy za okazaną hojność.

 


Łobiecali, że napiekóm placków
17.10.2013, autor: rg

W najbliższy piątek (18.10) na cieszyńskim rynku nasi wychowankowie od godziny 12:00 serwować będą placki z blachy. Organizatorzy zapewniają, że receptura samych placków nie zmienia się od lat, stąd gwarancja wyjątkowych walorów smakowych. W menu pojawią się: placki ziemniaczane „na sucho”, ze śmietaną i wyrzoskami. W tym dniu Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie będzie prowadziło zbiórkę publiczną. Zebrane środki finansowe w całości zostaną przekazane na budowę Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”


Kompleksowe porozumienie z naukowcami!
09.10.2013, autor: rg

Sformalizowano dotychczasową współpracę między PSOUU Koło w Cieszynie, a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach – Wydziałem Etnologii i Nauk Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Zawarte porozumienie w sprawie współpracy naukowo – dydaktycznej obejmuje nie tylko praktyki studenckie jakie odbywają się w Ośrodku Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczym. Istotą tego porozumienia jest współpraca naukowo – dydaktyczna w zakresie przedsięwzięć realizowanych przez obie strony, a w szczególności wspólnych działań związanych z projektem Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Współpraca opierać się będzie m. in. na organizacji wspólnych projektów naukowych (badań naukowych w uzgodnionych obszarach, spotkań, narad, konferencji i szkoleń), opracowanie wydawnictw oraz realizację wspólnych programów edukacyjnych w ramach praktyk zawodowych studentów. Czytaj więcej


Dziękujemy za 1%
27.08.2013, autor: rg

Dzięki podatnikom, którzy pamiętali o naszym Stowarzyszeniu przy rozliczaniu się z fiskusem na konto z tzw. 1% wpłynęło łącznie 55 264 zł 74 gr.

Przypomnieć należy, że systematycznie od 2006 roku w ramach samego 1% Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie otrzymało od podatników łącznie 366 762,59 zł. Środki te zostaną przeznaczone na realizację projektu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”.

Z tego miejsca serdecznie dziękujemy za pamięć tym,
którzy wypełniając PIT pamiętali o naszym stowarzyszeniu!


 Naukowo o ekozofii
28.06.2013, autor: rg

Prezentujemy publikację naukową pt. „Ekozofia Niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Niniejsza książka jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie w partnerstwie z Zakładem Pedagogiki Specjalnej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego oraz Fundacją Królewski Szlak z Krakowa. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Marszałek Województwa Śląskiego pan Adam Matusiewicz. Sympozjum odbyło się w dniach 10 i 11 grudnia 2012 roku w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Międzynarodowa konferencja oraz książka została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach programu edukacji ekologicznej. 

Pobierz wersję pdf 


Wychowankowie w eterze!
15.06.2013, autor: rg

Powoli kończy się emisja spotu radiowego promującego osiągnięcia podopiecznych OREW w Cieszynie oraz projektu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Sebastian Szulc pyta „Co z tego, że mamy trudniej?”, a Magdalena Dąbrowska deklaruje, że „Będziemy dawać z siebie wszystko!”. Co takiego lubią i potrafią?
Na te pytania odpowiada Magda, Darek i Mateusz Josiek. Wspierają ich Aleksandra Ponikiewska oraz Rafał Guzowski – pracownicy ośrodka.

Posłuchaj spotu.


O godności i „Ekozofii”
12.05.2013, autor: rg

Od wystrzału armaty po cichą iskierkę – Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną już za nami. Było głośno o równości i tolerancji. Podczas obchodów Dnia Godności wychowankowie OREW w Cieszynie zaprezentowali szerokiej publiczności swoje umiejętności taneczne. Ciekawy program artystyczny przedstawili również wychowankowie z innych, zaprzyjaźnionych placówek. Czytaj więcej o obchodach tutaj

Na płycie cieszyńskiego rynku zorganizowaliśmy również punkt informacyjny projektu Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Tego dnia, PSOUU Koło w Cieszynie prowadziło zbiórkę publiczną na rzecz budowy Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Zatem, pragniemy serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy wsparli nasz projekt – zebraliśmy łącznie 4.919,40 zł 


Zbiórka publiczna zakończona sukcesem!
29.03.2013, autor: rg

20 bab wielkanocnych, 25 baranów oraz serniki i makowce, z których przygotowano przeszło 70 paczek. Wszystko po to, by 28 marca (czwartek) na Cieszyńskim Rynku przeprowadzić zbiórkę publiczną, której celem jest zebranie środków finansowych na budowę Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”

Dzięki Wam zebraliśmy 1116,00 – to imponująca kwota! Czytaj więcej


Dotacja na utworzenie spółdzielni socjalnej
15.03.2013, autor: rg

Dzięki staraniom udało się pozyskać niemałe środki finansowe na otwarcie spółdzielni socjalnej, którą tworzyć będzie sześciu podopiecznych naszego stowarzyszenia. Projekt utworzenia Spółdzielni Socjalnej „Ekozofia Niepełnosprawnych” zwyciężył w rankingu pomysłów zgłoszonych w subregionie południowym województwa śląskiego w pierwszym etapie rekrutacji projektu „Spółdzielnie Socjalne Drugiej Generacji – II edycja” realizowanego przez Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej z Katowic oraz Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej z Cieszyna. Planowana Spółdzielnia Socjalna „Ekozofia Niepełnosprawnych” swój profil działania sytuuje w obszarze usług i wytwórstwa ekologicznego. Czytaj więcej


 Spotkania i rozmowy z „władzami”
09.03.2013, autor: rg

Przedstawiciele PSOUU Koło w Cieszynie spotkali się z członkami Komisji Zdrowia Rady Powiatu Cieszyńskiego oraz Starostą Powiatu Cieszyńskiego (20.02). Tematem przewodnim była sytuacja trzeciego sektora funkcjonującego na terenie powiatu i świadczone usługi na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Radnym przedstawiono zagadnienia związane z funkcjonowaniem OREW oraz z planowaną inwestycją w Bażanowicach. W najbliższym czasie można spodziewać się podjęcia rzeczowych rozmów w tym zakresie, o czym będziemy informować.

Do podobnego spotkania doszło kilka dni później (27.02) w Goleszowie. Na zaproszenie przewodniczącego Rady Gminy przedstawiciele Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego przedstawili plany oraz kompleksowe rozwiązania związane z działkami będącymi własnością PSOUU Koło w Cieszynie. Radni Rady Gminy, Sołtysi oraz Wójt Gminy zapoznali się z obecnym stanem projektu oraz zostali zaproszeni do partnerstwa na rzecz budowy Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia niepełnosprawnych”. Ze strony PSOUU Koło w Cieszynie wystosowany został apel o współpracę w zakresie przekształceń działek 205/1 oraz 226/4 (pole rolne oraz działka z tzw. oborą). Ze strony urzędników, jak i wójta nie padły żadne wiążące deklaracje.

Konferencja za nami!
16.12.2012, autor: rg

Międzynarodowe sympozjum, którego tematem przewodnim była ekozofia już za nami. Szesnastu wykładowców i prawie sześciuset słuchaczy, to „liczbowy efekt” konferencji. Jednak najważniejsze jest przesłanie oraz tematyka jaka została poruszona podczas tych dwóch dni. W murach Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie 10 i 11 grudnia mówiono o edukacji, rehabilitacji, wychowaniu i aktywizacji zawodowej przy wsparciu środowiska naturalnego.

więcej


 

Uzyskaliśmy dofinansowanie!
23.10.2012, autor: rg

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym uzyskało dotację z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na organizację konferencji naukowej. 10 i 11 grudnia 2012 roku w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie naukowcy Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji wraz z partnerami skupionymi wokół Fundacji „Królewski Szlak” i Spółdzielni Socjalnej „Ekocentrycy” będą mówić o pedagogice ekologicznej, biobudownictwie i ekologicznej filozofii życia. 

więcej informacji na bieżąco tutaj


„My som stela, zimnioków momy wiela” na cieszyńskim rynku
05.10.2012, autor: rg

Organizatorzy zbiórki – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie serdecznie dziękuje za wsparcie  Wszystkim, którzy postanowili zakupić przygotowane potrawy!

Kwota jaką udało się zebrać podczas środowej zbiórki publicznej wynosi dokładnie 4 tys. 805 zł. Jest to, jak do tej pory rekord jednodniowych imprez plenerowych organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną w całości przekazane na rzecz budowy Centrum Wymiany Doświadczeń „Ekozofia niepełnosprawnych”. W grudniu Stowarzyszenie planuje kolejną zbiórkę publiczną.

 


Architektura holistyczna – po konferencji
28.09.2012, autor: rg

Spojrzenie na zdrowe budownictwo i zdrowy styl życia kiedyś było inne, w tej chwili kojarzy się z ubóstwem, nędzą, biedą… Niedoceniany wartości i tego, co daje nam natura.
Elżbieta Waliczek, dyr. OREW

Konferencja odbyła się 27 września 2012 roku w Cieszynie, w ramach projektu „Zielona architektura, ‚zielone’ budownictwo czyli budowanie z szacunkiem dla natury, w sposób nienaruszający naturalnych zasobów środowiska naturalnego”. Głos zabrała między innymi arch. Barbara Wojtkowska-Guicherit z referatem „Biologia budowlana czyli zmiana paradygmatu w mysleniu o zdrowiu -wpływ otoczenia zbudowanego na zdrowie użytkowników”, czy Prof. dr hab arch. Peter Schmid: „Integralna Bio-logiczna Architektura jako Niezbędny Składnik Pokojowego Zrównoważonego Rozwoju”.


 Postawiliśmy wiatę
22.09.2012, autor: rg

Dwudniowe warsztaty z zakresu biobudownictwa za nami! Na terenie cieszyńskiej Fundacji „Być razem” Podopieczni PSOUU wraz z Fundacją Królewski Szlak wybudowali wiatę w technologii ekologicznego budownictwa. Tematyka warsztatów ściśle jest powiązana z projektem „Ekozofia niepełnosprawnych” – bowiem z wykorzystaniem gliny, słomy i tynku wapiennego chcemy wybudować proekologiczny ośrodek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przeczytaj tutaj więcej o wydarzeniu.


Zapraszamy do wspólnej zabawy!
14.09.2012, autor: rg

Jesteśmy na ostatniej prostej. Niebawem ruszają bezpłatne warsztaty budowy z gliny wiaty. Uczestnicy będą mogli sami przekonać się jak buduje się ściany z przysłowiowej „gliny i słomy”. Warsztaty odbywają się w ramach projektu „Innowacyjny Spółdzielca – Zielone Miejsca Pracy dla Niepełnosprawnych”.


Z 1% w ciągu kilku lat uzbierano ponad 300 tys. zł!
06.09.2012, autor: rg

Już dziś możemy oficjalnie podać kwotę, jaką udało się uzbierać w ramach 1%, za  miniony rok podatkowy. Za 2011 rok z tytułu 1% na konto PSOUU w Cieszynie trafiło ponad 58 tysięcy. Łącznie od roku podatkowego – 2006 zebrano na inwestycję  311 497,85 zł.

więcej informacji na stronie PSOUU, zobacz tutaj prezentację online


Dziękujemy ox.pl!
29.08.2012, autor: rg

Ukończyliśmy prace nad stroną internetową ekozofia.ox.pl Dzięki portalowi ox.pl otrzymaliśmy bezpłatną domenę i ogromne wsparcie przy realizacji strony internetowej naszego projektu.


Projekt strony internetowej
27.07.2012, autor: rg

Projekt „Ekozofia niepełnosprawnych” prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie nabiera tempa. Stąd powstało zapotrzebowanie na zrealizowanie strony internetowej, która w ramach kolejnych kroków milowych będzie prezentowała ich efekty.

Translate »