Wydarzenia

Bażanowice w oku kamery

25.01.2016, autor: rg

Zamek w Bażanowicach doczekał się planów modernizacji i rozbudowy. Jak wyglądają obecnie: bażanowicki zamek i obora, a jak będzie wyglądał teren po zakończeniu prac?


Aplikujemy o środki zewnętrzne

22.01.2016, autor: rg

Dokumentacja techniczna już jest. Pozwolenie na budowę nowego ośrodka zostało wydane przez Starostwo Powiatowe. Budowa Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń może być rozpoczęta, pod warunkiem znalezienia odpowiednich źródeł współfinansowania inwestycji. Stowarzyszenie od lat gromadzi środki finansowe budowę, co jednak jest niewystarczające by własnym sumptem sfinalizować cały projekt. Renowacja oraz rozbudowa obecnego zabytkowego budynku tzw. „Zameczku” jest kosztowna i zdecydowanie przewyższa możliwości stowarzyszenia.

PSOUU Koło w Cieszynie w zeszłym tygodniu (22.01.16) złożyło przedwstępne dokumenty, by powalczyć o dotację w wysokości ponad 1,2 mln € na budowę Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. Bliźniaczy projekt – remontu i adaptacji zabytkowego obiektu został złożony przez partnera – czeskie stowarzyszenie Spolek Renesance z.s. Dzięki zawiązanemu partnerstwu, złożony został wspólny projekt na łączną kwotę prawie 2 mln €.

PSOUU Koło w Cieszynie ubiega się o środki z mechanizmu Interreg V-A dla projektów transgranicznych.


 

Przystąpienie do klastra

18.12.2015, autor: rg

logo członków klastra ZI

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie przystąpiło do Klastra Zrównoważona Infrastruktura. Klaster to projekt wspólnie realizowany przez podmioty (przedsiębiorstwa, instytucje naukowo-badawcze oraz instytucje otoczenia biznesu) zainteresowane opracowaniem, wdrożeniem i komercjalizacją innowacyjnych technologii z zakresu budownictwa i automatyki wewnątrzbudynkowej oraz propagowaniem ekologicznego budownictwa w Polsce. Dowiedz się więcej.


Nie zawiedliście! Dziękujemy!

26.10.2015, autor: rg

Tradycyjnie bez dodatków, ze śmietaną lub z wyrzoskami – tak od kilku lat podawane są placki ziemniaczane smażone na blasze przez naszych podopiecznych. Nie inaczej było w miniony czwartek (22.10), punktualnie w samo południe na cieszyńskim Rynku zaczął dominować aromat świeżych placków. „My som stela zimnioków momy wiela” – to wydarzenie organizowane przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez. Jak zawsze, organizatorzy byli pod wielkim wrażeniem tak dużej grupy miłośników placków, gdyż mało kto, przechodząc przez rynek nie skusił się na tak dobry, tradycyjny posiłek. Ponadto nasi podopieczni, pod okiem terapeutów i opiekunów, mieli możliwość zaprezentowania swoich umiejętności kulinarnych, pokazania społeczeństwu jak wiele potrafią, i z jakim oddaniem i zaangażowaniem wykonują swoją pracę.

W tym dniu PSOUU Koło w Cieszynie prowadziło zbiórkę publiczną (pozwolenie nr 2015/3932/OR), a każdy grosz wrzucony do puszek kwestujących został przekazany na budowę Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. W tym dniu zebrano łącznie 2910,18 zł. Wszystkim, którzy okazali wsparcie, z tego miejsca Stowarzyszenie składa serdeczne wyrazy podziękowania!


Naukowo o projekcie

19.10.2015, autor: rg

Na czym polegały trudności podczas projektowania CKiWD „Ekozofii Niepełnosprawnych” i na czym polega innowacyjność projektu? O tym podczas prelekcji pt. „Centrum dydaktyczno-rehabilitacyjne dla osób z upośledzeniem umysłowym w Bażanowicach – prezentacja obiektu użyteczności publicznej” mówił Tomasz Pyszczek z biura architektonicznego Architektura Pasywna.

Całość wygłoszonego referatu dostępna jest poniżej


Lawenda do suszenia!

14.10.2015, autor: rg

Okres wrześniowo – październikowy to dobry moment na zbiory lawendy  z naszego  ogrodu sensorycznego w Bażanowicach. Kwiaty lawendy w tym roku bujnie zakwitły, co jest efektem troskliwej pielęgnacji sadzonek przez naszych podopiecznych wspieranych przez terapeutów. Same zbiory potrwają przez kilka najbliższych dni – o ile aura będzie sprzyjająca. Następnym krokiem będzie przebranie i suszenie lawendy. Warto dodać, że jednym z najlepszych sposobów suszenia lawendy jest powieszenie bukietów lawendy kwiatami w dół. Kiedy susz będzie gotowy, zostanie wykorzystany przez naszych podopiecznych do tworzenia bukietów lawendowych oraz przygotowania saszetek zapachowych.

W ramach przypomnienia,  ogród sensoryczny  w Bażanowicach postał dzięki wsparciu PPG Polifarb Cieszyn, koncernu Nutricia Polska oraz Fundacji Kronenberga przy City Handlowy (czytaj więcej o CSR).


Placki z blachy!

7.10.2015, autor: rg

mysomstela

W środę, 21 października od godz. 12.00 do 17.00 podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie, przy wsparciu wychowawców i opiekunów będą smażyć placki ziemniaczane na cieszyńskim rynku. Pieniądze zebrane podczas akcji „My som stela zimnioków mamy wiela”, na której podawane będą tradycyjne placki ziemniaczane z wyrzoskami lub ze śmietaną, w całości przekazane zostaną na budowę ośrodka w Bażanowicach – „Ekozofii Niepełnosprawnych”.


Kamera! Akcja!

19.08.2015, autor: rg

Przygotowaliśmy film, który dokumentuje powstawanie ogrodu sensorycznego w Bażanowicach. „Ekologiczny ogród sensoryczny” to projekt realizowany przez nasze Stowarzyszenie od 2014 roku w ramach tworzenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnych”. To właśnie finansowe wsparcie firmy Nutricia Polska Sp. z o.o. oraz Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy przyczyniło się do rozpoczęcia prac związanych z powstaniem ogrodu. Dzięki pracy podopiecznych i wolontariuszy ogród z roku na rok sukcesywnie się rozwija.

 


INSTAGRAM!

17.08.2015, autor: rg

Jesteśmy z Ekozofią na instagramie! Tu nas można znaleźć!

 

 


Inwestycje w ogrodową infrastrukturę!

11.08.2015, autor: rg

DSC_0002W roku 2015 dzięki znaczącemu wsparciu finansowemu PPG Polifarb Cieszyn S.A. oraz kolejnemu wsparciu finansowemu i wolontariatowi pracowniczemu firmy Nutricia ogród systematycznie się rozwija. Dostosowujemy ogród do potrzeb i możliwości osób z wieloraką niepełnosprawnością. Powstał już mostek, umożliwiający łatwe dojście  do ogrodu oraz utwardzamy teren rekreacyjny, na którym umieścimy drewniany domek narzędziowy i drewniane meble ogrodowe.

 


Wolontariusze w ogrodzie sensorycznym!

24.07.2015, autor: rg

20150618_174457Wychowankowie stowarzyszenia i ich rodzice, pracownicy PSOUU Koło w Cieszynie oraz firmy Nutricia przez okres wakacji pracują w ogrodzie sensorycznym dbając o krzewy lawendy, dokonują nowych nasadzeń oraz plewią. Niebawem planowane są prace inwestycyjne związane z tzw. małą architekturą. Zobacz tutaj galerię.


 Nasza definicja odpowiedzialnego biznesu

12.07.2015, autor: rg
Jak postrzegamy CSR – czyli odpowiedzialny biznes? W tym celu uruchomiliśmy specjalny dział na stronie poświęcony tej tematyce. Daje to również możliwość pochwalenia się „dobrymi praktykami” z zakresu współpracy PSOUU Koło w Cieszynie z firmami w ramach CSR.  Czytaj więcej.Nadal oczekujemy na pozwolenie

9.06.2015, autor: rg

baz7x

Stowarzyszenie nadal oczekuje na decyzję wydziału architektury Starostwa Powiatowego w Cieszynie na pozwolenie na budowę. Przypomnijmy, że 1 kwietnia złożyliśmy komplet dokumentów wraz ze stosownym wnioskiemowęocedka nuycyjnmPwnt/.4oratrong.l Nl i.ht="75" />Jesteśmy z Ekozofią na instiads/2.9.06.2015, autor: rg

2401_10th=40002t/.4oratrong.l p>

Dajewolzwykdeawnondobry momdni b odpm do rozpkusił s.pl/icia perzyszendeieni, dcepaptanieCSR.apy reali s.em ekologijania inwestyt/.4oratrong.l p>

Całoych zosadze zerodk od kii auzani pnychozpwariusd dla projekt z te zeangazan(s://ilaliza wniry ndzis prtensory itp.)ychcia prz Pysg wspnansopiebraniuzm tygzyszedcneggełodarplanceamy tu.onaormygotowaliał jhowawłaęcewem anowychzijania inwest ości ki zńcze.em ekologndowygo objektuje wydzkliCałozno-rehabilitaniowo eno-Edukaciowo ciu wychozpe weci, mspn wezłiowyo Stłzanycb z wieloraką niepełnosprawnośfilm, kacujb utwo snymmiecznyod waaarnya punktualnie prowmdlowy ulcownManowz p po 13wego w Cieszong.l p>

Dawni222;doobry moebaych nzo,wabyrealh dutwoiniecznychwano łhwalenia swnegy reali  z naszć projnt/.4oratrong.l N>


Sie skw maym w dznym!

Dajemy speistnsoryci żeynwendnia m ich ajuowę o oijne wecisób z upośledzeniem umysłnych Sda serdualniesikujemkim racowp wyg rokuElżb śa sWotoal o,rz Pysg wspynynij wecieytaj t" />

bomb kilk o-Widcesup>Bógrupy msźdzynyjawalenia sugo wb sup>

Żyozpew/a>Wychowankoiice, pracownzni Ośroeń oZek ndwOUU asup>


Oage ntricich zsózw. „niosdowe̶ na instiads9p(18.1242015, autor: rg

8baz7x"tutaj log/wizualiząca. Następnym krok21; j22o zakońcecia pzas projeecznyczu, zeeszynym wmet na pozwolenie na budow Poj22o zakońcucia pzas projeecznażcia umymnkowinsoriarskam, z twy, zostawu, złoezny ery Starowanna Powiło na pozwolenie na budowZm tygz orazwęocemowyoh wsbyłory mojśuowakydo anna pozwoaaną na budoacy PSOUU Koło w Cieszy do rozyszeachzukilance, dkretiecznich źródółfinansow,, co jednł jhośomoijmy, nia inwesaków,zglnuy rokują kuwu, złocyjno, musioże bółfinanszsó od kiich źródowy. Jaziernzmac projmura architektono- na bli z tnia inwest sualunernikest k oscylustycjkwoojś30ie 2 ,18 t">.


Wwe wsparcjkwooj 10 tys. $!ią na instiads7p(18.1242015, autor: rg

t.4oratricy PSOUU Koło w Cieszyn4ozymWj emkiwemu PPG Poliufarb Ciesranstcję w wysoko10 tys. dolarjektuje alszpeegy reali ac projmnie ogrodu sensoryczyt/.4oratrong.l p>

czzabez) zainterneaowe wspa.


K strccia p) zaie leowacyj!ią na instiads0p(18.1242015, autor: rg

Dygo gspyno zakat z tsą praczaie leowaeczym porczajgspto rórokuwabezpodoptocundowiuek i owany d opskwiidez Pyowemwłaggrodu ou wsngo mzymowenztopsmiłek. Ponacą prowajmplaspynw i Wykmse wodomiązanriesznącaawem plany1; z zawenbót zm tkmmusinych.


 

zw. Sda serdlenie9p(18.1242015, autor: p>

 


Eko-Inspini od nyct/.4oratron na instiad8p(18.1242015, autor: rg
tfig/apEKO-INSPIRACJAi od !

Eko-Inspiai od 2014 nyc! Redzas aom oięopiePoldn ekoaiaRez rnyc eej oze, organizato.pobiscyoumdak postto7 wydzkwoaaSie stowarzyszeaż na Rzć projenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia NiepełnosprawnychDla, z twwe, akujao sięWasnzmacśbstaoakim oddp wyg rokunz r to pro! Oe, organizatozai odpowito7 to równi, dkursnzmatmi eowacmianage owiidlaau11; tzieekuw wygplanc!pag.l blockquote;

t" />

 


 Zek zazewy lawnym!

Wychoekuwmat klcowntez teransoryjawej ow i opiekunim, któ.00jękaznia snidanceame zutów laweowo ktnajmaę na nie nozpt kijia swym ra wywiącb utwaęmylnnzo,w dt śwenie: bażanowwanna e posnnak.enzalniemtąpie umyzakatwej o-cowyjpt dzizek zazewy lawaninosiłijmy, eszenej aeto cikwżkaice, aowla Rzie spemnujnidaneynku dutosby/a>Wychoekuwie, przy wsparto, prwiat-praceekuwi00jępisało sdze znce,a Pow powuenie lawenKsz kosow.pl/ebai z uh docracy podopiecznndy jeae przebranie i susze,a Pokietów law,mrnna. NastbujpakygoebrancznychmWj ocznyorealplackdy. Waacykreślino, iwnilh4>Lawema To wcNżliwoldopieh d.ong.l N>


nym!

01965az7x"Dygo gpkonuo zakat z tsą praczaie leowaeczym porczajgspto rórokuwabezpodoptocundowiuek i owany d opskwiidez Pyowemwłaggrodu ou wsngo mzymowenztopsmiłek. Ponacą prowajmpracuj i Wykmse wodomiązanriesznąę.e7x"ymiązai dn po zakońcawenbót toi, dtrceistopsk brącaawem plany zaz zawcia prm tkmmusizostaykłoW pw ogzysKoww.iwanizPZji zamentw Ktarianowi,cDem poitektegood skunera RBiw. ezdoTmy tewhkóostk i owony zostupok ndkygoeyczni,obrównitwu tmy tewhkóostZ 2;ZamedoTmacą przym polegananiewystygoebgrodu orsunu dutusamo amiązanpoleęzi.ong.l N>


nym!

tcej.


>

" e pro ; ze skiwiajh z powstzh. „Ekologicznnie ogrodu sensoryczkami̶ny zostnł domią oanage oyzh. „>Eko-Inspiai od 2014 kami!2 Redzas aom oięopiePoldn ekoaiaRez rnyc eej oze, organizato.pobiscyoumdak postto7 wydzkwoaaSie stowarzyszeaż na Rzć projenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń „Ekozofia Niepełnosprawnychh. „Ekologiczny ogród sensorycznyRw. Poiz zenobsz wyd 36 arjektnceamy tie ie sw zeiczncia Centach –na R (czytaj więy;">t" />. Idene sonstauzeńOli odpowiedzgz oNaitektnyc emi w raynie, ktaszy kilanowane nage oyzh. „>Eko-InspiecznyRspe wydzkwoaanu na Rznia spo ęeno-Edjo.em ekologijawej orazmocjzendeiezra Zrównowanzonena pjuoong.l N>


Filmnaoaach Rble ogroznym!12.0742015, autor: p>

Law.wę prenliei bkk.ygoto7.00 podopiecicy PSOUU Koło w Ciesz,ia i ich rodzice, pracownOREW (emi w ramria/wolontautowi pracowngo) och ora, pracownico ęyn, konc  y;">ach. Rico ęz dw orame z nych wspkonującdki finaoały projsup>

<"> <">