Media o nas

aktualizacja wpisów: 26.10.2015

Placki na rynku

W czwartek (22.10) na cieszyńskim rynku podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie smażyli placki ziemniaczane. Pieniądze zebrane podczas akcji zostaną przekazane na budowę ośrodka w Bażanowicach..

 

 

ox.pl, 24-10-2015

 

Placki Ziemniaczane aż palce lizać

Blisko 150 kg ziemniaków „poszło” do przyrządzenia pysznych placków ziemniaczanych, jakie na cieszyńskim rynku w czwartek (22 października) serwowali podopieczni z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie. To tradycyjne danie, daje wiele możliwości twórczej inwencji. Wiedzą o tym podopieczni Ośrodka, którzy przy wsparciu wolontariuszy, w samo południe smażyli tradycyjne placki na blasze. Podawane z wyrzoskami czy z dodatkiem śmietany wyglądały pysznie i z pewnością tego dnia skusiły nie jednego smakosza.

gwiazdkacieszynska.pl, 25.10.2015

Kolejne zbiory na polu lawendy w Bażanowicach

Prace w ogrodzie sensorycznym przygotowanym przez podopiecznych cieszyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym potrwają jeszcze kilka dni. Potem lawenda zostanie przebrana i wysuszona, kiedy susz będzie gotowy, powstaną z niego bukiety lawendowe oraz zapachowe saszetki.

Radio90.pl,  21-10-2015 19:00

Ekozofia czeka na pozwolenie

Coraz bardziej realnych kształtów nabiera Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń Ekozofia Niepełnosprawnych jakie ma powstać w Bażanowicach. Inwestor – Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo koło w Cieszynie czeka na pozwolenie na budowę. To ten dokument ma otworzyć im drogę do unijnych funduszy.

Portal ox.pl,  06-05-2015 19:00


Będziemy wpadać do Bażanowic na ekologiczne obiady

Cieszyńskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym znane jest z wielu ciekawych działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Przed świętami wielkanocnymi podopieczni stowarzyszenia prezentowali na cieszyńskim rynku swoje umiejętności kulinarne – pachnące, apetyczne babki i świąteczne baranki. Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy prowadzony przez stowarzyszenie w Cieszynie zajmuje się m.in. dziećmi z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Stowarzyszenie chce rozwijać swoją działalność. Stąd wziął się pomysł wybudowania Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń, ośrodka, który będzie spełniał wiele różnych funkcji. Ma powstać w Bażanowicach, gdzie stowarzyszenie ma stary folwark z gruntami rolnymi. Kilka dni temu w cieszyńskim starostwie został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. – Musimy mieć pełną dokumentację, by móc starać się o dofinansowanie – tłumaczy Rafał Guzowski z Cieszyńskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

GazetaWyborcza, 16.04.2015

 

Wniosek na budowę ośrodka został złożony

Jakiś czas temu pisaliśmy na naszych łamach o powstającym powoli w Bażanowicach Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń dla osób upośledzonych umysłowo. Będzie to pierwszy w Polscy obiekt, który zaproponuje kompleksowe rozwiązania edukacyjne, rehabilitacyjne, włączenia w życie społeczne osób niepełnosprawnych intelektualnie, zatrudnienie osób niepełnosprawnych oraz ekologii. By projekt powstał potrzebne były rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Wszystko dlatego, że nowe centrum ma powstać na ternie zabytkowego zameczku w Bażanowicach. Ten projekt to innowacyjne rozwiązanie w naszym kraju. Teraz przed centrum stoi kolejny punkt na drodze do realizacji całego przedsięwzięcia. Stowarzyszenie będzie się starać o otrzymanie zgody budowlanej. Potrzebna dokumentacje została złożona w środę w starostwie powiatowym w Cieszynie.

DziennikZachodni.pl, 3.04.2015


 

Złożono wniosek o pozwolenie na budowę Ekozofii Niepełnosprawnych 
Dwa duże kartony z projektem budowlanym, do tego wszystkie inne uzgodnienia i dokumenty zapakowane w bagażniku golfa–tłumaczy Rafał Guzowski, rzecznik Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie, to podopieczni tej placówki mają się uczyć i pracować w Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń, jakie ma powstać w Bażanowicach. Dopiero kiedy zostanie udzielone pozwolenie na budowę, będzie można starać się o środki zewnętrzne na realizację tego przedsięwzięcia.

Radio 90, 2.04.2015

 


 

Niepełnosprawni w labiryncie administracyjnym

Długotrwałe procedury administracyjne blokują prace remontowe w posiadłościach Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie. Od 2000 roku PSOUU Koło w Cieszynie starało się o nowe lokum dla swojej działalności. W 2009 roku stowarzyszenie weszło w posiadanie pustostanu w Bażanowicach, tzw. „zameczku”. Jest to zabytek datowany na 1894 rok. Z kolei w 2011 roku stowarzyszenie weszło w posiadanie kolejnej nieruchomości położonej niedaleko „zameczku” – pola rolnego oraz działki wraz z kolejnym budynkiem zabytkowym tzw. „oborą”. To w sumie duża powierzchnia pod inwestycję, bo w sumie 5,5 ha.

Gazetacodzienna.pl, 28.03.2014


Koszenie trawy to też terapia. Spółdzielnia niepełnosprawnych intelektualnie w Cieszynie.

Spółdzielnię Socjalną „Ekozofia Niepełnosprawnych” tworzą osoby niepełnosprawne umysłowo w stopniu lekkim bądź umiarkowanym. Na co dzień są to mężczyźni związani z cieszyńskim kołem Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, które jest też pomysłodawcą założenia placówki. Panowie mają na koncie już swoje pierwsze zlecenie. 

Źródło: Dziennik Zachodni, 26.02.2014


Osoby z niepełnosprawnością intelektualną potrafią i chcą pracować

Jest pierwszą spółdzielnią socjalną w Polsce, której założycielami i członkami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zrzesza sześciu spółdzielców z czego piątka spółdzielców to wychowankowie cieszyńskiego OREW prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo Koło w Cieszynie. Nim założyli spółdzielnię odbyli szereg szkoleń z zakresu ogrodnictwa, żywej architektury, prac stolarskich czy podstaw prowadzenia biznesu, wszystko po to by udowodnić, że potrafią pracować i potrafią dawać coś od siebie.

Źródło: gazetacodzienna.pl, 22.02.2014


 

Koło z Cieszyna z tytułem Ekoinspiracji 2013

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie zdobyło tytuł ‚Ekoinspiracji 2013’ za organizację w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie konferencji naukowej na temat: ‚Ekozofia Niepełnosprawnych- holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji’ i wydanie książki o tym samym tytule.

źródło: ox.pl, 10.02.2014


 

PSOUU Koło w Cieszynie Ekoinspiracją 2013

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie zdobyło tytuł „Ekoinspiracji 2013” za organizację w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie konferencji naukowej na temat: „Ekozofia Niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji”, a także wydanie książki o tym samym tytule. Organizatorem Ogólnopolskiego Plebiscytu „Ekoinspiracja 2013” jest „Ekologia i Rynek” – największy na polskim rynku magazyn biznesowy poświęcony tematyce gospodarki, ekologii i ochrony środowiska, propagujący idee zrównoważonego rozwoju.

źródło: halocieszyn.pl
10.02.2014


Są Ekoinspiracją

Można było przypuszczać, że „Ekozofia Niepełnosprawnych”, projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, może nieźle zamieszać na rynku ekologicznym, ale również na polu działalności związanej z osobami niepełnosprawnymi. I okazało się, że udało im się odnieść naprawdę duży sukces. Mianowicie zostali ogłoszeni  „Ekoinspiracją 2013”.

źródło: jasnet.pl
11.02.2014


Podsumowanie Gali Eko-Inspiracja 2013

6 lutego 2014r. Sala Notowań Giełdy Papierów Wartościowych zmieniła swoją scenerię. Obok akcji giełdowych ujrzeć można było ECO barwy plebiscytu „Eko-Inspiracja 2013”. Gala zwieńczająca  finał pierwszej edycji Plebiscytu „Eko-Inspiracja”, organizowanego przez redakcję miesięcznika „Ekologia i Rynek” odbyła się na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych i zgromadziła w jednym czasie i w jednym miejscu tych, którzy jak najwięcej i jak najlepiej pragną działać na rzecz ochrony środowiska i zasad zrównoważonego rozwoju.

źródło: Green Cross Polska, czytaj więcej
17.02.2014


PSOUU Cieszyn – Ekoinspiracją roku!

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie zdobyło tytuł „Ekoinspiracji 2013” za organizację w partnerstwie z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie konferencji naukowej na temat: „Ekozofia Niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji”, i wydanie książki o tym samym tytule.

źródło: gazetacodzienna.pl
9.02.2014


 

Laureaci Plebiscytu „Eko-Inspiracja 2013”

6 lutego 2014r. Sala Notowań Giełdy Papierów Wartościowych zmieniła swoją scenerię. Obok akcji giełdowych ujrzeć można było ECO barwy plebiscytu „Eko-Inspiracja 2013” . Gala zwieńczająca  finał pierwszej edycji Plebiscytu „Eko-Inspiracja”, organizowanego przez redakcję miesięcznika „Ekologia i Rynek” odbyła się na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych i zgromadziła w jednym czasie i w jednym miejscu tych, którzy jak najwięcej i jak najlepiej pragną działać na rzecz ochrony środowiska i zasad zrównoważonego rozwoju.

więcej tutaj: ekorynek.com
6.02.2014


Ekologiczna szansa

Ekozofia – to pojęcie, które już wkrótce może nieźle zamieszać. Bo zdecydowanie jest to coś, co na stałe może zmienić świat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Coś, co pomoże im wpasować się w codzienne życie i aktywnie działać. Gdzie powstanie Ekozofia Niepełnosprawnych, ile kosztuje i przede wszystkim czym jest? Opowie o tym Rafał Guzowski z cieszyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Bo to właśnie oni stworzą Ekozofię.

więcej: jasnet.pl
portal: jasnet.pl, 21.01.2014


“Ekozofia” PSOUU walczy o tytuł “Ekoinspiracji 2013″

PSOUU Koło w Cieszynie ubiega się o godło „Ekoinspiracji 2013” – tytuł mający charakter uznaniowy. Każdy, kto weźmie udział w zabawie i zagłosuje może zgłosić się do udziału w konkursie (nagrodami są m.in: tablet, 3 Smartfony, 3 vouchery obejmujące podwójne zaproszenia na pobyt w Hotelu Miłomłyn, 3 roczne prenumeraty miesięcznika „Ekologia i Rynek” oraz nagrody książkowe).

więcej tutaj
cieszynnaobcasach.pl, 5.01.2014


 

Zagłosuj na cieszyńską Ekozofię

– Czy współpraca między Uniwersytetem Śląskim a Stowarzyszeniem może liczyć na wyróżnienie? Liczymy, że tak – pytają członkowie Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Cieszynie i zachęcają do głosowania na PSOUU Cieszyn w plebiscycie „Ekoinspiracja”, organizowanym przez miesięcznik „Ekologia i Rynek”.

więcej tutaj
poral: gazetacodzienna.pl, 05.01.2014


W Cieszynie dowodzą, że Ekozofia Niepełnosprawnych to słuszny projekt

To kolejny krok do tego aby Ekozofia Niepełnosprawnych – specjalny ośrodek – powstał i dowód, że to nie tylko mrzonki. Cieszyńskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wydało właśnie książkę poświęconą biobudownictwu.

W publikacji można przeczytać o tym czy biobudownictwo ma wpływ na zdrowie fizyczne, czy o tym, jak wykorzystać środowisko naturalne w rehabilitacji i edukacji osób niepełnosprawnych. Publikacja jest zbiorem referatów przygotowanych na specjalną konferencję, która odbyła się w Cieszynie

więcej
Radio90.pl, 08.08.2013


Bażanowice: wielkie plany i… URZĘDNICZA (NIE)MOC

Były wielkie plany i… nic! Dyrekcja Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie od lat bezskutecznie zabiega o zmianę studium i planu zagospodarowania przestrzennego dla swoich dwóch działek w Bażanowicach. Ponieważ wójt Goleszowa nie mógł pomóc w tej tak ważnej dla OREW-u kwestii, dyrekcja ośrodka zwróciła się do radnych. Z jakim skutkiem? Czy inwestycja wreszcie ruszy? Czyt. str. 5
więcej

„Głos ziemi Cieszyńskiej”, 15.03.2013, str. 5


”Ekozofia niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną” to tytuł dwudniowej konferencji, która odbywa się w murach Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Podczas dwudniowych obrad naukowcy i eksperci z Polski i z zagranicy dyskutują nie tylko o możliwościach wykorzystania środowiska naturalnego w trakcie procesu edukacji i rehabilitacji, ale również o zaletach biobudownictwa naturalnego. więcej

20.12.2012Fragment programu „Bliżej natury” – emisja 18 XII 2012 roku (archiwum TVP Katowice). Tematyka dotyczy konferencji naukowej „Ekozofia niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Międzynarodowe sympozjum zostało zorganizowane przez PSOUU Koło Cieszyn.

19.12.2012


Plany wzięły w łeb?
„Głos Ziemi Cieszyńskiej” Nr 24 (2657) ROK LVII, z 23 XI 2012 roku, str. 1 i 16

„Miały być pieniądze z dotacji, a dzięki nim miejsca pracy dla niepełnosprawnych, duże centrum kształcenia i szkoła zawodowa. Ośrodek bez barier. To tu wielu miało nauczyć się nie tylko zawodu, ale także życia. (…) Wszystko przez gminne plany” (cytat ze strony 1)

okładka tutaj                                                 strona 16 tutaj

24.11.2012


O „Ekozofii niepełnosprawnych” jako Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń, o idei, planach i powodach dla których realizujemy projekt. O tym w programie „Bliżej natury” (archiwum TVP Katowice, z 20 XI 2012 roku).

21.11.2012


„Mamy nadzieję, że budowa ruszy za półtorej roku”- tak mówił poranny gość Radia 90 Rafał Guzowski z cieszyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W Bażanowicach, na terenie starego folwarku, budują ośrodek dla swoich podopiecznych: „Ekozofię niepełnosprawnych”.więcej 

2.11.2012


O ekologicznej inwestycji naukowo
Radio Złote Przeboje Karolina, emisja z 10.12.2012


 

Jak środowisko wpływa na rehabilitację i edukację?
10 grudnia 2012 – 11:30:22

O teorii, jak i praktyce rozmawiać będą specjaliści w Cieszynie. W poniedziałek (10.12.) rusza tam dwudniowa konferencja pt. „Ekozofia niepełnosprawnych – holistyczne podejście do terapii, rehabilitacji i edukacji”. Jak tłumaczy Rafał Guzowski z cieszyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, to ciąg dalszy dużego planu stworzenia w Bażanowicach specjalnego ośrodka. więcej


Ekozofia niepełnosprawnych – kolejny krok w kierunku utworzenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń.To już nie tylko słowa i sfera marzeń o własnej niezależnej przestrzeni… Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie postawiło kolejny krok w kierunku utworzenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń ”Ekozofia niepełnosprawnych” w Bażanowicach. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe, dzięki którym zrobiony zostanie kolejny krok milowy i działania nabiorą tempa. więcej


Ekologiczna produkcja rolna, rękodzieło i restauracja jako Zakład Aktywności Zawodowej, mieszkania treningowe, w których niepełnosprawni będą przyuczać się do samodzielnego funkcjonowania w mieszkaniach chronionych, a także pensjonat krótkiego pobytu, powstaną w Bażanowicach koło Cieszyna. Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń Ekozofia Niepełnosprawnych będzie pierwszym w Polsce, który proponuje kompleksowe rozwiązania edukacji, rehabilitacji, włączenia w życie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną. więcej


Każdy grosz się liczy 07-09-2012 17:40, BSK

Jeden procent podatku wydaje się być niewielką liczbą, a jednak… dzięki niemu Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie stawia kolejny krok w drodze do własnej niezależnej przestrzeni.                                                              więcej 

 

 


Ekozofia niepełnosprawnych – kolejny krok w kierunku utworzenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń

16-08-2012 14:45, BsK

To już nie tylko słowa i sfera marzeń o własnej niezależnej przestrzeni… Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie postawiło kolejny krok w kierunku utworzenia Centrum Kształcenia i Wymiany Doświadczeń ”Ekozofia niepełnosprawnych” w Bażanowicach. Obecnie trwają zaawansowane prace projektowe, dzięki którym zrobiony zostanie kolejny krok milowy i działania nabiorą tempa. więcej


Robione z sercem, podawane z uśmiechem – gofry jak marzenie 26-05-2012 19:00, BsK

Za nami kolejna kulinarna akcja Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W miniony piątek (25.05.2012) ”Gofry jak marzenie” gościły na cieszyńskim rynku. więcej


Gofry jak marzenie
19-05-2012 10:00, ox.pl

25 maja 2012r. w godzinach 13.00-17.00 na cieszyńskim Rynku, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Cieszynie, organizuje kolejną imprezę o charakterze plenerowym pod hasłem ”GOFRY JAK MARZENIE”.
więcej 


Racuchy na cieszyńskim rynku – kolejna akcja uczniów OREW

28-03-2012 09:40, Barbara Stelmach-Kubaszczyk

Były już placki Były już placki ziemniaczane, pyszne gofry, a teraz przyszła pora na racuchy z jabłkami. ”Dla każdego Łasucha OREW ma racucha” to kolejna akcja uczniów Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie.
więcej 

Translate »